Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Pracownik sklepu w Warszawie – gdzie znaleźć pracę?

14 kwietnia 2022


Warszawa jest największym miastem w Polsce, przez co stanowi również najbardziej rozwinięty ośrodek gospodarczy w naszym kraju. W związku z tym stolica, jest różnorodnym rynkiem pracy dla wielu specjalistów. Ponadto pracownicy zatrudnieni w Warszawie, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w pozostałych miastach, co sprawia, że jest ona atrakcyjnym rynkiem pracy. Jednym z większych sektorów, w którym warto szukać zatrudnienia jest handel. 

Pracownik sklepu – zakres obowiązków

Pracownik sklepu nazywany jest najczęściej kasjerem lub sprzedawcą. Głównym obowiązkiem osoby zatrudnionej na tym stanowisku jest sprzedaż oraz obsługa kasy fiskalnej. Natomiast zakres obowiązków pracownika sklepu różni się w zależności od branży, w jakiej działa dana firma.

Pracownik zatrudniony w sklepie odpowiada za czystość na sali sprzedaży oraz dba o odpowiednią ekspozycję towaru. Ponadto bardzo często, jego obowiązkiem jest przyjmowanie dostaw i wprowadzanie faktur, a także aktualizacja cen. Osoba zatrudniona w sklepie jest także doradcą klienta, który pomaga w wyborze odpowiedniego produktu. Kolejnym obowiązkiem jest przyjmowanie reklamacji i zwrotów zakupionych towarów. Pracownik sklepu będzie też odpowiedzialny za kradzieże, szczególnie gdy w sklepie nie ma ochrony. 

Wymagania na stanowisku sprzedawcy

Zawód sprzedawcy wymaga stałego kontaktu z klientami, dlatego osoby zatrudnione na tym stanowisku powinny być komunikatywne i lubić pracę z ludźmi. W ogłoszeniach o pracę często możemy się spotkać z wymaganiami dotyczącymi dyspozycyjności. Duże galerie handlowe i markety są czynne do późnych godzin oraz w soboty, dlatego pracownicy sklepu powinni być elastyczni jeśli chodzi o godziny pracy. Pracodawcy wymagają od kandydatów również odpowiedzialności i punktualności. 

Biorąc pod uwagę wykształcenie, najczęściej wystarczy posiadać dyplom ukończenia szkoły średniej, natomiast ukończenie studiów wyższych, z pewnością będzie dodatkowym atutem. Jeśli chodzi o doświadczenie na podobnym stanowisku to nie jest ono wymogiem koniecznym, z tego względu, że nowy pracownik może liczyć na szkolenie wdrażające do pracy.   

Gdzie można znaleźć pracę w sklepie?

Decydując się na pracę w sklepie możemy wybrać, która branża nas interesuje. W Warszawie znajduje się wiele galerii handlowych, hipermarketów i sklepów budowlanych. Pracę jako sprzedawca możemy podjąć w takich branżach, jak:

  • odzieżowa,
  • spożywcza,
  • kosmetyczna,
  • samochodowa,
  • budowlana i ogrodnicza,
  • elektronika i sprzęt AGD.

To w jakiej branży poszukiwać zatrudnienia w głównej mierze zależy od naszych predyspozycji i zainteresowań. Pracownik danego sklepu powinien mieć bardzo dobrą wiedzę na temat całego asortymentu. Najlepiej gdy interesuje się zagadnieniami z danej dziedziny, tak aby móc udzielać fachowych porad, nawet najbardziej wymagającym klientom. Ponadto praca w dużych marketach budowlanych lub ogrodniczych, wymaga od pracownika bardzo dobrej sprawności fizycznej, gdyż często musi on przenosić ciężkie przedmioty. Z kolei zatrudniając się w drogerii trzeba posiadać wiedzę na temat składów kosmetyków oraz potrafić dopasować odpowiedni preparat do rodzaju skóry itp. Na podjęcie pracy w sklepie odzieżowym, często decydują się osoby, które interesują się modą. 

Wynagrodzenie na stanowisku sprzedawcy

Podstawowe wynagrodzenie na stanowisku sprzedawcy jest uzależnione, podobnie jak w innych branżach od wielu czynników. Mieści się ono w granicach od minimalnej podstawy, ale może rosnąć wraz ze stażem pracy. Na wyższe zarobki mogą liczyć pracownicy dużych sieci handlowych, które są zlokalizowane w dużych miastach. Mniejsze wynagrodzenie otrzymamy jeśli zdecydujemy się na pracę w małych sklepach, położonych w mniejszych miejscowościach. 

Dodatkowe benefity 

Duże sieci handlowe oferują swoim pracownikom pakiet różnych benefitów. Bardzo często ustalane są cele miesięczne i targety na daną placówkę. Jeśli dany sklep wyrabia cele to pracownicy mogą liczyć na premie od utargu. Premia może być również uzależniona od wyników z badania tzw. “tajemniczego klienta”, za pomocą którego sprawdzana jest jakość obsługi. Ponadto pracodawcy oferują zniżki pracownicze na zakupy oraz różne konkursy sprzedażowe.

Możliwości rozwoju pracownika sklepu

Większość dużych sieci oferuje swoim pracownikom możliwości rozwoju i awanse na wyższe stanowiska. Istotnym czynnikiem wpływającym na awans jest zaangażowanie i duża motywacja pracownika. Rozpoczynając pracę jako kasjer, mamy możliwość awansu na stanowisko starszego kasjera. Następnie możemy ubiegać się o stanowisko kierownicze. Każdy awans wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia, ale również z zakresem obowiązków. Ponadto międzynarodowe przedsiębiorstwa handlowe, które działają w różnych krajach, oferują swoim pracownikom programy wymiany pracowniczej. Dzięki temu możemy zdobyć cenne doświadczenie i cały czas poszerzać swoje kompetencje. Oprócz różnych ścieżek rozwoju, pracownicy większych sieci handlowych mogą brać udział w licznych szkoleniach, dzięki którym mogą zdobywać cenną wiedzę z danej dziedziny.      

Redakcja czadersi.pl

Nasza strona to oaza dla poszukiwaczy równowagi między pracą a życiem prywatnym, między dbaniem o siebie a rozwijaniem własnych pasji. Zanurz się w bogatym oceanie artykułów, które eksplorują świat lifestyle'u, wnętrz, zdrowia, urody i diety.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sposoby na znalezienie pracy
dodatek do niskiej emerytury

Jesteś zainteresowany reklamą?