Skuteczne ogrzewanie to instalacja niezbędna nie tylko w prywatnych wnętrzach domowych, ale również w zakładach pracy oraz w rozmaitych przestrzeniach użytkowych. Szczególnie problematyczne bywa utrzymywanie odpowiedniej temperatury w przestronnych pomieszczeniach, z których korzysta sporo osób, jak choćby w przypadku sal konferencyjnych. Jak zatem zaplanować ogrzewanie sali konferencyjnej, które nie zrujnuje właściciela lokalu, a przy tym zapewni komfort użytkownikom? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Dlaczego trzeba dbać o komfort cieplny w salach konferencyjnych?
Z jakich powodów uzyskanie i późniejsze utrzymywanie odpowiedniej temperatury w salach wykładowych lub konferencyjnych jest aż tak ważne? Przede wszystkim wiąże się to z koniecznością zapewnienia bezpiecznych warunków dla uczestników wykładów lub szkoleń.
Nieodpowiednia temperatura (za wysoka lub zbyt niska) może prowadzić do powstania dyskomfortu, a podczas dłuższego przebywania w wychłodzonym lub przegrzanym pomieszczeniu może dojść do rozwinięcia się infekcji lub pogorszenia ogólnej kondycji zdrowotnej. Szczególnie są na to narażone osoby starsze i schorowane, cierpiące na przykład z powodu problemów ze strony układu krwionośnego.
Nie zapominajmy o tym, że takie sale zazwyczaj służą do celów dydaktycznych. Brak komfortu cieplnego w pomieszczeniu przekłada się na obniżenie koncentracji i samopoczucia uczestników spotkania. A to ogranicza przyswajanie nowej wiedzy lub zdobywanie umiejętności, co przecież jest podstawowym celem każdego szkolenia lub wykładu.
Co powinno wyróżniać systemy grzewcze do sal wykładowych i konferencyjnych?
Systemy grzewcze do pomieszczeń wykładowo-szkoleniowych powinny przede wszystkim odznaczać się wysoką wydajnością. Często sale konferencyjne są naprawdę przestronne i równocześnie korzysta z nich wiele osób. Warto zatem stosować urządzenia wysokiej klasy, które są w stanie ogrzać nawet duże wnętrza. Moc instalacji grzewczej należy oczywiście dokładnie przeliczyć jeszcze przed zamówieniem grzejników.
Ogrzanie tak dużej przestrzeni wymaga sporych nakładów energii. Z tego też powodu właściciele sal konferencyjnych szukają rozwiązań o wysokiej energooszczędności. Pozwala to zachować optymalny komfort cieplny, przy znaczącym obniżeniu wysokości rachunków za ogrzewanie.
W końcu ogrzewanie do sal konferencyjnych musi być niezawodne i w miarę możliwości trwałe. Z takich pomieszczeń korzysta wiele osób, szkolenia i rozmaite spotkania odbywają się regularnie. Wykluczenie sali z użytkowania choćby na kilka dni z powodu wadliwej lub niesprawnej instalacji grzewczej może dla jej właściciela oznaczać gigantyczne straty.
Jakie urządzenia grzewcze zastosować do ogrzewania sal konferencyjnych?
Jakie rozwiązania podłogowe najchętniej wprowadza się do sal konferencyjnych? Istnieje kilka praktycznych i nowoczesnych opcji, dzięki którym udaje się skutecznie ogrzać całe pomieszczenie.
Najpopularniejsze są:
- promienniki na podczerwień,
- wykładziny grzewcze (ogrzewanie dywanowe).
Promienniki na podczerwień, które można znaleźć w ofercie https://econovli.pl/, to skuteczne rozwiązanie do ogrzewania wnętrz, również tych wielkokubaturowych, do których bez wątpienia zaliczają się niektóre sale konferencyjne. Ich zaletą jest ogrzewanie wyłącznie ciał stałych, znajdujących się na drodze fal podczerwonych. Dopiero one oddają ciepło do powietrza.
Proces przebiega inaczej niż przy klasycznych grzejnikach, które ogrzewają najpierw powietrze, co wymusza powstanie zjawiska konwekcji. W efekcie przy promiennikach wnętrze nagrzewa się szybciej i skuteczniej, a użytkownicy sali odczuwają różnicę w naprawdę krótkim czasie od włączenia ogrzewania. Promienniki mogą być kierunkowane, przez co ogrzewa się tylko tę część sali, która w danym momencie tego wymaga.
Czym są ogrzewanie dywanowe? To siatka połączona z wykładziną. Takie ogrzewanie można łatwo zamontować i użyć podczas konferencji, pokazu lub warsztatów, a następnie szybko złożyć, by znów móc korzystać z normalnej podłogi.
Elementy grzewcze (wykładzina) są wyposażone w przewody zasilające, dzięki którym wpina się je do instalacji elektrycznej po rozłożeniu takiego nietypowego dywanu. W efekcie uzyskuje się skuteczne ogrzewanie podłogowe, które równomiernie dogrzewa całą przestrzeń, gwarantując przy tym optymalny rozkład temperatur we wnętrzu (cieplej przy nogach niż w okolicy głowy), co pozwala na zachowanie wyższej koncentracji uczestników spotkania.
Ogrzewanie wnętrz konferencyjnych – funkcjonalność i energooszczędność
Ogrzewanie do sal konferencyjnych pozwala zachować wysoką koncentrację podczas ważnych spotkań szkoleniowo-warsztatowych. Przekłada się to na wygodę i funkcjonalność przestrzeni. Każdy właściciel takiego lokalu powinien zatem dobrze przemyśleć, jak powinna wyglądać instalacja zapewniająca we wnętrzu komfort cieplny.