To co kiedyś było określane mianem dobra luksusowego, dziś jest dostępne dla niemal każdego z nas. Chodzi oczywiście o samochód. Pojazdy te służą nam do wykonywania codziennych czynności – od dojazdów do pracy, przez zawożenie dzieci co szkoły, aż po zakupy i wyjazdy na wakacje. Jednym z ważniejszych elementów obsługi samochodu jest utrzymywanie prawidłowego ciśnienia w oponach. Zależy od tego nie tylko bezpieczeństwo jazdy, ale także komfort jazdy oraz szybkość zużywania się ogumienia.
Ciśnienie w oponach – prawidłowa wartość
Można przyjąć że dla większości samochodów osobowych prawidłowe ciśnienie w oponach waha się w granicach od 2,0 do 2,2 atmosfery. Jednak dokładne informacje na ten temat prezentowane są w kilku miejscach – przede wszystkim w instrukcji użytkowania samochodu, wydawanej przez producenta do każdego sprzedawanego pojazdu. Jeśli kupiliśmy auto używane, a dokumentacji brak, informacje o prawidłowym ciśnieniu mogą być znalezione w sieci. Jeszcze innym sposobem na poznanie zalecanego ciśnienia w oponach jest specjalna naklejka, umieszczona na wewnętrznej stronie wnęki drzwi kierowcy. Zależnie od modelu, wartość ciśnienia dla kół przedniej i tylnej osi może się różnić. Od czego to zależy? Między innymi od masy silnika, jak również ewentualnego obciążenia, które zostanie umieszczone w bagażniku.
Czym grozi nieprawidłowe ciśnienie w oponach?
Bardo wielu kierowców nie dba o regularne kontrolowane ciśnienia w oponach swojego samochodu. W efekcie jeździ na słabo dopompowanych kołach lub kołach, w których ciśnienie jest za wysokie. W pierwszym przypadku zbyt niskie ciśnienie powoduje szybsze zużycie się opon, większe spalanie paliwa, a także większe narażenie układu kierowniczego, amortyzacyjnego i hamowania na zużycie. Jeśli będziemy poruszać się na oponach zbyt mocno napompowanych, spalanie może być niższe, ale wydłużyć się może droga hamowania, a opony mogą nierównomiernie się ścierać. Aby uniknąć jednego i drugiego, konieczne jest regularne kontrolowanie poziomu ciśnienia. Pomóc w tym może kieszonkowy manometr – analogowy lub elektroniczny. Natomiast jeżeli chodzi o dopompowanie powietrza do kół, można to zrobić na niemal każdej stacji benzynowej posiadającej kompresor lub korzystając z klasycznej pompki nożnej lub samochodowego kompresora 12V. Nie posiadasz jeszcze tych akcesoriów? Może warto je kupić? Pieniądze na ten cel zapewni ci kredyt gotówkowy. Możesz w prosty sposób pożyczyć kilkaset lub kilka tysięcy złotych i przeznaczyć je na dowolny cel. Kredyt gotówkowy może także posłużyć ci do realizacji wielu innych planów, nie tylko motoryzacyjnych.