Dom to siedziba rodziny i jej fundament. Niekiedy jednak dom staje się za mały. Receptą na to jest remont polegający na powiększeniu mieszkania. Najczęściej wybieraną opcją – jest adaptacja poddasza. W tym artykule opisana zostanie kwestia adaptacji poddasza z nieużytkowego na użytkowe poddasze mieszkalne. Jeśli rozważasz zabieg adaptacji poddasza lub po prostu jesteś ciekawy tematu ten artykuł jest dla Ciebie.
Czy można zagospodarować stych?
Klasyczny dom Polski to budynek parterowy lub piętrowy ze strychem. Właśnie strych jest miejscem potencjalnej rozbudowy. Strych można zamienić poprzez adaptacje i remont lub poprzez podniesienie dachu i stworzyć całkiem nową jego kompozycję. Kompozycja ta jest możliwa do uzyskania dzięki zmianie więźby dachowej i podnoszenie ścianek ją podtrzymujących. Jeśli zmiana zostanie wykonana w zgodzie z prawidłami budowlanymi, rozsądnie i zgodnie z przepisami zalegalizowana może powstać naprawdę wspaniała adaptacja zadowalająca rodzinę, dwukrotnie powiększająca dom i upiększająca jego zewnętrzny wygląd.
Najczęściej wykonywane takie zmiany są poprzez podniesienie ścianki podpierającej dawny dach o kilka pustaków i dopiero na tej wysokości wylania wieńca i montażu nowej więźby dachowej. Pozwala to na uzyskanie zamiast strychu nowego poddasza w pełni nadającego się do zamieszkania. Taka adaptacja poddasza wymaga oczywiście specjalistycznej ekipy, ale jest najrozsądniejszą opcją. Sama zmiana kształtu dachu może umożliwić łatwiejsze poruszanie się na strychu, ale ciężko tam zamieszkać z powodu niskich sufitów i dużych skosów obecnych na całości poddasza.
Jak wykończyć poddasze?
Inną kwestią jest wykończenie wnętrz nowo przebudowanego lub remontowanego poddasza. Wnętrza te mają pewną wspólną cechę – w pewnych miejscach lub na całości powierzchni dotykają dachu i muszą zostać od niego odizolowane, w przeciwnym razie zimno zewnętrze przenikać będzie i wychładzać dom. Najlepszym sposobem na izolację termiczną poddasza jest umieszczenie pod warstwą dachową pewnej grubości wkładu z wełny mineralnej. Nadaje się ona znakomicie do izolowania poddaszy gdyż zapewnia wyjątkowo małą przenikalność.
Eksperymenty ze stosowaniem styropianu również bywają prowadzone jednakże na izolacje poddaszy nie jest ten materiał polecany. Gdyby izolacja z wełny nie wystarczała inną opcją może być też pianowanie poddaszy czyli zabieg uszczelniania miejsc potencjalnie najbardziej narażonych na przenikanie chłodu zewnętrznego specjalną chemiczną mieszanką – pianą. Należy pamiętać, że pianowanie to tylko uzupełnienie, może poprawić walory izolacji ale nie może jej całkowicie zastąpić.
Po wykonaniu izolacji pozostaje kwestia wykonania ścianek i sufitów. Polecanymi na poddaszach są ścianki i sufity gipsowe. Ich zaletą jest lekkość i możliwość montażu na delikatnym stelażu nie stanowiącym wielkiego obciążenia dla domu. Jeśli wykonalibyśmy tradycyjne ścinaki murowane oraz sufity wiązałoby się to z większą ilością zabiegów i obliczeń czy strop domu wytrzyma. Przy ściankach gipsowych nie ma tego problemu gdyż wymagają tylko delikatnego kotwienia.